Interesanti

Interesanti fakti par Trikātu un trikātiešiem

Komponista Helmera Pavasara (1903-1998) atmiņas: “Kādā jaukā vasaras dienā Adele aicināja mani palīdzēt pārvest no Trikātas divriteni. (Liekas, tas bija viņas brāļa divritenis). Šis aicinājums pats par sevi jau nekas nebūtu bijis, tikai veids kā to izdarīt, bija Adeles ļoti oriģināls izdomājums. Proti, viņai esot viens sieviešu ritenis, ar ko mēs abi varēšot “kopīgi” aizbraukt turp, bet atpakaļ būšot katram savs ritenis. Šis patīkamais, man neaizmirstamais izbraukums notika dažas dienas vēlāk ļoti saulainā, jaukā vasaras laikā. (Šķiet, ka tas bija 1924. gada vasarā.) Kopīgā braukšana ar vienu riteni notika šādi: viens brauca, otrs gāja kājām. Braucējs kādu gabalu pabraucis, nolika riteni ceļmalā un sāka iet kājām uz priekšu, pienāca gājējs, paņēma riteni, aizbrauca gājējam garām, atstāja riteni ceļmalā, dažreiz no tālienes pamājis ar roku draugam – gājējam, devās kājām uz priekšu. Tā mēs, pēc vairākām stundām, sasniedzām Trikātu, katrs pusceļu braucis, pusceļu kājām gājis. Neatceros vairs mājas vārdu, ne arī Adeles draugus, pie kuriem mēs braucām. Mūs abus sirsnīgi uzņēma un pēc labas pamielošanas un atpūtas devāmies atpakaļ uz Valmieru, šoreiz katrs uz sava riteņa. Jau tumsa, cēlās migla, kad sasniedzām Pulciņu mājas.”

Lit.: Karps, Ansis. Latvijas nacionālās operas soliste Adele Pulciņa-Karpa, 1902-1957: dzīvē, sapņos un draugu atmiņās. 1959. 202. lpp.

Lit: Nedēļa. 27.03.1925. 15. lpp.

Avots: http://www.periodika.lv/

 

Varoņu grāmata Trikātas baznīcā

Jau vairāk kā mēnesi rit Trikātas baznīcas izbūves darbi, kas prasīs no trikātiešiem 10 – 12 000 Ls lielus izdevumus. Izbūves plānā, kuru sastādījis arhitekts profesors Kārlis Kundziņš, paredzēts nojaukt un pārveidot visu nelatvisko baznīcas iekšienē un ārienē.

Baznīcā ierīko elektrisko apgaismošanu, bet altāra telpā blakus galvenam altāram labā pusē uzstādīs 2 metrus augstu un 1,5 metrus platu ģipša – kaļķakmeņa veidotu varoņu piemiņas plāksni, kurā redzams sērojošs virspavēlnieks. Zem virspavēlnieka tēla būs varoņu altāris, uz kura atradīsies Varoņu grāmata. Grāmatā būs sakopoti visu 122 Trikātas draudzes karā kritušo dēlu biogrāfijas ar fotogrāfijām utt. Uz varoņu altāra degs mūžīgā uguns, un to lielākos svētkos, tāpat kā galveno altāri apgaismos starumetēji. Visi baznīcas iekšējie krāsošanas darbi tiek izvesti ļoti gaišos toņos un no tās izvāc visus bruņniecības pieminekļus, kurus novieto zem baznīcas atrodošā kapličā.

Lit.: V. Varoņu grāmata // Smiltenes Ziņas. Nr. 48. 18.11.1938. 9. lpp.

 

Vai zināji, ka...

...trikātieši filmējušies vairākās latviešu mākslas filmās, dokumentālajās filmās un seriālos?

  • mākslas filmas "Purva bridējs" fināla skatu filmēšana Trikātas baznīcā 1966. gadā bija ievērojams notikums trikātiešu dzīvē. Masu skatos filmējušies vairāki dažādu paaudžu trikātieši. Filmas fragmentu skatīt šeit: https://www.youtube.com/watch?v=RroQ8tDvzME (9:08 min.)
  • mākslas filmā "Vilkaču mantiniece" Zani Jančevsku, jājot uz zirga, dublē Marita Krecere
  • Jura Podnieka 1987. gadā filmētajā dokumentālajā filmā "Vai viegli būt jaunam?" redzama arī Inga Ozoliņa (toreiz Aunīte). Filmu skatīt šeit: https://www.youtube.com/watch?v=wtRhKkYEshM (29:31)
  • Arī Latvijā populārajā seriālā "Neprāta cena" redzams trikātietis. Kurš? 2008. gadā septembra sērija sākas ar Leona (Ģirts Ķesteris) un Elzas (Ilze Ķuzule) kāzām. Starp viesiem ir arī trikātietis Aldis Rudzītis.
  • Virdžīnijas Lejiņas jaunās daudzsērijas mākslas filmā "Zīmogs sarkanā vaskā" reklāmas vido filmējas trikātiete Madara Krecere. Skatīt šeit: https://www.youtube.com/watch?v=J8kuWkxjKJY

 

SENČU ZEME - TRIKĀTA

Vairākiem Latvijā pazīstamiem un ievērojamiem cilvēkiem senču zeme ir Trikāta, piemēram,

Publicistam Miervaldim Birzem tēvs trikātietis – Jānis Bērziņš (1887-1941)

Zentas Mauriņas māte Melānija Knape (1861-1946) bija bagāta linu tirgotāja meita – trikātiete, audzināta vāciskā garā

Komponista Alfrēda Kalniņa sieva Amanda Emīlija Šāfa (1880-1959) dzimusi Tiepeles muižā, Trikātā

Gleznotāja Ludolfa Liberta sieva operdziedātāja Amanda Rebāne (1993-1981) dzimusi trikātiete

 

Kārlis Skalbe Trikātas cietumā

«1906. gadā uz rudens pusi Kārlis Skalbe ar Zvārguļu Edvartu aizbrauc pie Kārļa māsas Lizetes* Trikātas Abula skolā. Tur nodevības dēļ, naktī pa logu iebrūk miliči un Skalbi apcietina. Kad Lizete [K. Skalbes sieva] protestē, apcietina arī to. Pa ceļam miliči sarunājas, ka abus vajadzētu nošaut, tomēr pagaidām tos iemet cietumā. Kārli Skalbi un Lizeti izglābj Kārļa māsa, iedodot policistam zelta piecnieku.» Austrālijas Latvietis, 2010, 20. apr.

* Līze Medne - Abulskolas skolotāja Reinholda Medņa sieva

 

Bērtulsonu dzimta no "Subricku" mājām

Dzimtas saknes sniedzas līdz Zviedrijai, Subricku māju saimnieki. No Bērtulsonu dzimtas cēlušies: inženieris-mežkopis Dāvids Bērtulsons (1894-1976), dziedātāja Adele Pulciņa-Karpa (1902-1957), Maija Bērtulsone (1938), kura piedalījusies un uzvarējusi skaistumkonkursā Miss Arizona (1956).

Dāvids Bērtulsons

Adele Pulciņa-Karpa

Maija Bērtulsone